Život a bydlení v Praze

Na následujících stránkách naleznete tipy, jak v Praze příjemně žít a bydlet. Hlavní město poskytuje zábavu i klidná místa k odpočinku pro každého – ať už jste dobrodruh, či spíše knihomol, v náručí Prahy určitě najdete vše, co hledáte. Milovníci sportu ocení množství parků, cyklostezek a indoorových sportovišť, možnost si zasurfovat na umělých vlnách nebo si zahrát beachvolejbal přímo u Vltavy. Historické centrum vás okouzlí úzkými uličkami s působivou architekturou navazujícími na široké nákupní třídy či rozlehlá náměstí, kde nejrůznější bistra, bary a hospody uvítají žíznivé a hladové hosty. Gurmáni si mohou vybírat z kuchyní z celého světa v rozmanitých restauracích – od staročeské klasiky v podobě historických pivovarů až po moderní high-cuisine podniky oceněné michelinskou hvězdou. Pro milovníky kultury nabízí stověžatá metropole nejen známá divadla a kulturní festivaly, ale i koncerty nebo výstavy nezávislých umělců. Praha se říká matka měst z mnoha důvodů a každý si zde může najít svůj jedinečný koutek, do kterého se zamiluje.

Architektura v Praze

Chcete do Prahy zajet na výlet, zrovna jste se sem nastěhovali do nového bytu anebo v hlavním městě žijete celý život? Na českou metropoli se dá dívat různými pohledy, jedno je ale jisté – toto město v srdci Evropy mnozí nazývají tím nejkrásnějším, které navštívili. Praha se může totiž chlubit mnoha architektonickými skvosty: od vznešené dominanty Pražského hradu s katedrálou svatého Víta, Václava a Vojtěcha po romantická zákoutí Hradčan a Malé Strany přes působivé secesní a kubistické domy stejně jako brutalistické a funkcionalistické budovy s fasádami ze skla, kovu a betonu až po moderní architekturu Tančícího domu a do budoucna i Vltavské filharmonie.

Design v Praze

Český design je světově známý – už v roce 1958 na světové výstavě EXPO v Bruselu získali čeští návrháři pozornost a ocenění mezinárodního publika. Přestože příchod komunismu do naší země kreativitu designérů příliš nepodporoval, po revoluci začala tato tradice opět vzkvétat. Dnes tak v Praze, ale i v celém Česku najdeme mnoho špičkových studií a kreativců, kteří se prosazují i ve světě.

Gastronomie v Praze

Praha je nejen městem kulturních památek, ale i skvělých gastronomických zážitků. V létě se týden co týden pořádají nejrůznější festivaly jídla a pití, kde návštěvníci mohou ochutnat netradiční speciality a lokální výrobky. Ranní ptáčata jistě využijí nabídku farmářských trhů, noční sovy zase výběr restaurací s degustačním menu – jak z pestré palety světových kuchyní, tak té české. Ale ani když počasí nepřeje pobytu venku, nemusí labužníci zoufat. Kulinářské umění pražských šéfkuchařů ocenil dokonce i průvodce Michelin.

Parky a zahrady v Praze

Praha, která je domovem pro více než 1,3 milionu obyvatel, obsadila 13. příčku mezi nejzelenějšími městy světa. Podle průzkumu HUGSI, který vzniká díky nejnovější digitální technologii a za pomoci Evropské kosmické agentury a jejích satelitů, pokrývá českou metropoli městská zeleň z 56 %. Na každého rezidenta Prahy tak připadá zelený prostor o rozloze téměř 180 m2.